تالاب انزلی

تالاب  انزلی آنقدر مشهور و شناخته شده است که تعداد زیادی از گردشگران فقط با هدف دیدن این تالاب راهی بندر انزلی می‌شوند. این تالاب که از مهم‌ترین دیدنی های بندر انزلی است، یکی از مهم‌ترین تالاب‌های کشور است و در جنوب غربی شهر انزلی قرار دارد. این‌جا زیستگاه بیش از صد گونه از پرندگان بومی و مهاجر، ۵۰ گونه ماهی است و با وجود لاله‌‌ی مرداب و نیلوفر‌های آبی که در تمام تالاب وجود دارند و منظره‌ای بی‌نظیر به وجود آورده‌اند، مقصدی منحصربه‌فرد برای گردشگری طبیعت است. سفر با قایق روی تالاب یکی از لذت‌بخش‌ترین خاطرات سفرتان به بندر انزلی را رقم خواهد زد. می‌توانید پیش یا پس از گردش روی تالاب در هتل‌ها و کافه‌های کنار تالاب خودتان را به چای و قهوه یا وعده‌ای غذای شمالی مهمان کنید و از وقت ‌گذرانی با چشم‌انداز مرداب لذت ببرید.

منطقه حفاظت‌شده سرخانکل

برای دیدن نیلوفرهای آبی مشهور تالاب انزلی باید به بخش حفاظت‌شده‌ی سرخانکل بروید.منطقه‌ی سرخانکل در واقع بخشی از تالاب انزلی است. بسیاری از پرندگان مهاجر مانند انواع مرغابی‌ها، کاکایی، پرستوی دریایی، طاووسک و قو و…در بخش حفاظت‌شده سرخانکل زمستان‌گذرانی می‌کنند. گونه‌های گیاهی شاخص تالاب انزلی مانند آزولا، لاله تالابی و نی و نیلوفرآبی هم در منطقه حفاظت‌شده وجود دارند. نیلوفرهای آبی از جنبه زیستی هم اهمیت زیادی دارند چرا که منطقه‌ی رویش آنها محل اصلی تخم‌ریزی پرستوهای دریایی تالاب است.

 

بلوار ساحلی بندرانزلی

تماشای موج‌شکن‌ها، بارگیری کشتی‌ها، ماهیگیری صیادان، پیاده‌روی در کرانه ساحل و صدها تجربه لذت‌بخش دیگر با رفتن به بلوار ساحلی انزلی امکان‌پذیر است. بلوار ساحلی قدمت بسیار زیادی دارد، طراحی و ساخت آن به سبک روسی و اروپایی است. گشت‌و‌گذار در بلوار ساحلی انزلی سفر به شهر انزلی را به خاطره‌ای خوش تبدیل خواهد کرد.

حافظیه در انزلی

در سال ۱۳۱۱ به سفارش شهرداری انزلی بنایی با عنوان ترنم موسیقی در مجاورت شهرداری این شهر ساخته شد. این بنا محل برگزاری کنسرت‌ها و جشن‌های شهر انزلی است. شباهت بنای ساختمان ترنم موسیقی به حافظیه شیراز باعث شده که این مکان به حافظیه انزلی معروف شود. ساختمانی با ظرافت‌های معماری در کنار ساختمان قدیمی شهرداری از جاذبه‌های دیدنی و آثار ملی شهر انزلی است.

 

مناره انزلی، فانوس دریایی خزر

ساختمان قدیمی مناره انزلی که در میان شهر خودنمایی می کند از بناهای قدیمی شهر است که در دوران فتحعلی‌شاه ساخته شده. در گذشته از این ساختمان برای راهنمایی کشتی‌ها به‌عنوان فانوس دریایی استفاده می‌شده است. این مناره در حال حاضر با نام برج ساعت شناخته می‌شود و به نوعی نماد شهر انزلی است. برج ساعت از جاذبه‌های تاریخی و دیدنی این شهر است که هنوز هم ساعت را دقیق نشان می‌دهد.

کشتی تفریحی میرزا کوچک خان

سفر با کشتی تفریحی تجربه‌ی لذت‌بخش بی‌نظیری است که در دریای خزر هم با کشتی تفریحی میرزاکوچک خان جنگلی امکان آن وجود دارد. کشتی پنج طبقه‌ی میرزا کوچک خان دهه هشتاد میلادی در ژاپن ساخته شده و می‌تواند تا ۲۵۰ مسافر را بین شهرهای داخلی و خارجی دریای خزر جابه‌جاکند. گردشگرانی که دوست داشته باشند شبی به یادماندنی را روی دریای خزر سفر کنند می‌توانند در مرکز اقامتی کشتی که امکاناتی در حد یک هتل چهار ستاره دارد، اقامت کنند.

 

دهکده ساحلی انزلی ، مدرن و زیبا

دهکده ساحلی بزرگ‌ترین باغ‌شهر ایران است که در سال ۱۳۴۸ ساخته شده است. دهکده ساحلی در منطقه غازیان انزلی قرار دارد و  با وجود رستوران‌ها، کافه‌ها، ویلاها، پلاژها و و مراکز خرید و زمین‌های ورزشی محل بسیار جذابی برای خوش‌گذرانی و تفریح و شکم‌گردی است.

کاخ میان پشته یا کاخ موزه بندر انزلی

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری بندر انزلی کاخ موزه نظامی آن است. بنایی سفید رنگ و با شکوه که یک طرفش دریای خزر نشسته است و طرف دیگرش باغی بسیار سرسبز و خرم. این بنا به فرمان رضاخان در بین سال های ۱۳۰۸ تا ۱۳۱۴ شمسی بنا شده است و اکنون با قرار گیری سلاح هایی از دوران صفوی به بعد در آن، به عنوان موزه نظامی شهر بندر انزلی فعالیت می کند.

 

برج ساعت انزلی

این برج، یکی دیگر از جاذبه های گردشگری بندر انزلی و یکی از قدیمی ترین بناهای ساخته شده در این شهر است. این برج تاریخی و زیبا که ساعتش هنوز هم زمان را به درستی نمایش می دهد، در پشت بازار سپه انزلی واقع شده. برج ساعت در سال ۱۱۹۴ هجری شمسی به دستور حاکم ناصرالدین شاه در این ناحیه به نام خسرو خان گرجی ساخته شده است.

 

موج شکن انزلی

یکی از جاذبه های گردشگری بندر انزلی که امروزه مردم از آن به عنوان یک تفرجگاه استفاده می کنند، موج شکن معروف این شهر است. این موج شکن برای مقابله با موج های سهمگین دریا و جلوگیری از آسیب دیدن قایق ها و کشتی های این منطقه احداث گشته است.

 

hogotravel.com